Zůstat v padesáti ve formě, to není jednoduché. Tělo už zkrátka nefunguje tak, jak fungovalo v mládí. A k tomu ještě ty hormonální změny způsobující různé nepříjemnosti. Mohou přijít výkyvy nálad, nespavost, návaly horka, přibírání na váze. Dost stesků! Mnohé můžeme odstranit nebo alespoň hodně zmírnit vlastními silami! Například nemusíme moc tloustnout. Stačí do svého denního programu zapojit pravidelný pohyb!
Hladovění jen uškodí
V první řadě zapomeneme na to, že to půjde bez sportu, když omezíme jídlo. To funguje jen krátkodobě a našemu organismu to jen uškodí. Navíc není vůbec rozumné se v období, kdy býváme často citově labilnější, zříkat něčeho sladkého na uklidnění nervů. Samozřejmě to nepřeháníme, ale když budeme sportovat, můžeme si sem tam nějakou tu oblíbenou dobrotu dopřát.
Začínáme krok za krokem
Pokud jsme se zatím sportu moc nevěnovaly, je nejvyšší čas začít! Ovšem pomalu a postupně! Doslova krok za krokem. Tím nejpřirozenějším pohybem – chůzí! Zkrátka hodně chodíme pěšky, vyhýbáme se eskalátorům a výtahům. Nevyhýbáme se schodům. Dávky pomalu navyšujeme. Brzy to půjde i bez zadýchávání! Pak bude čas vybrat si vhodnou sportovní aktivitu.
Sport nás musí bavit
Jenom když nás sport „chytne“ a oblíbíme si ho, je předpoklad, že u něj zůstaneme. Že budeme sportovat pravidelně. To je důležité! Jen tak se totiž dočkáme viditelných výsledků. Vybereme si zkrátka podle svého vlastního vkusu to, co je nám nejblíž a co nám „sedí“. Někdo je na sporty v kolektivu, jiný rád cvičí sám. Je to záležitost individuální. „Na hubnutí“ jsou doporučovány takové aktivity, při kterých dosahujeme tepové frekvence asi 110 až 130 tepů za minutu. Takovou orientační kontrolou, že jsme na té správné, je to, že si stihneme při pohybu bez větších problémů povídat. Vhodné jsou vytrvalostní sporty jako je běh, cyklistika nebo plavání. Dobré jsou i míčové sporty a také turistika. Na hezký výlet nebo svižnou procházku jistě rádi vyrazí i ostatní členové naší rodiny!