Alexandr přišel na svět v USA, ale v pouhém roce se jeho rodiče-baronka Nadine a hrabě Leopold Filip přestěhovali zpět do vlasti, na zámek Týnec u Klatov. Zde také malý Saša navštěvoval obecnou školu a studia na gymnáziu zakončil maturitní zkouškou ve Vídni v roce 1904. Na přání otce odchází studovat do Belgie katolickou univerzitu, ale už v té době v něm převažuje zaujetí pro motorismus a letectví (patřil k jedněm z prvních v tehdejších Čechách, kdo si koupil letadlo). Nicméně automobily se staly jeho celoživotní láskou.
Přes protesty svého otce se mnohdy na úkor přednášek na univerzitě tajně a pod cizími jmény zúčastňuje různých podniků, na kterých nejenom vítězí, ale dokonce také překonal traťový rekord v čase 1 minuta a 24 sekund. Stalo se tak v roce 1906 při závodu do vrchu Gaillon. Tímto úspěchem prolomil otcovu neústupnost a nic mu nebránilo v účasti dalších závodů a spolupráci se známou firmou Laurin a Kliment.
Stal se členem firemního závodního týmu, který v roce 1909 zvítězil na trase Vídeň-Terst a vzápětí se stal vítězem v závodu do vrchu Ries ve třídě dvou litrů. Na trati Berlín-Vratislav-Tatry-Budapešť-Vídeň-Salzburg-Mnichov (délka 2000 km, účast 109 vozů), se umístil jako druhý a o rok později si vyjezdil druhé místo v závodě Zbraslav-jíloviště. Průběžně se Kolowrat zúčastňoval i Alpských jízd, které mimo jiné vyhrál pětkrát. Po první světové válce finančně podporoval nejenom domovskou firmu Laurin a Kliment, která se potýkala s existenčními problémy, ale také financoval některé závody na okruhu v Guggingu. V roce 1925 se jako účastník národního závodu v Knovízu setkává s manžely Junkovými a také například s hrabětem Lobkowiczem.
Život tohoto milovníka vůně benzínu skončil brzy. Stalo se tak v roce 1927, v jeho pouhých 42 letech.
Nicméně svět automobilismu si jeho osobu stále připomíná, například sto kilometrovou jízdou historických vozů v okolí hradu Přimda a zajížďkou do Bavorska. Jeho památku také uctilo setkání veteránů v Týnci u Klatov k 90. výročí úmrtí, této významné osobnosti v oblasti automobilismu.